Narodowa kwarantanna od poniedziałku!

Już jutro tj. 28.12.2020 zostaje wprowadzona narodowa kwarantanna. Wraz z nią pojawią się kolejne obostrzenia.

W ostatni poniedziałek roku rozpocznie się narodowa kwarantanna, która ma trwać do 17 stycznia. W tym okresie czasu zamknięte będą hotele dla gości, ale dostępne dla bloku medycznego wraz z pacjentami oraz służb mundurowych. Zamknięciu ulegną również stoki narciarskie. Dostępne będą inne sporty zimowe ale tylko dla osób, które uprawiają je zawodowo. Nieczynne będą galerie handlowe poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi.

Dodatkowo osoby wracające do Polski komunikacją zbiorową będą objęte 10 dniową kwarantanną.

31 grudnia, czyli w sylwestra,  wstępnie jak przekazał Minister Zdrowia – Adam Niedzielski  miała obowiązywać od godziny 19.00 do dnia 1 stycznia do godz. 6.00 „godzina policyjna” z zakazem przemieszczania się. Jednak na dzisiejszej konferencji szefa rządu Mateusza Morawieckiego decyzja została zmieniona.

 Prosimy i apelujemy o pozostanie w domach. My godziny policyjnej nie wdrażamy. Aby ona mogła być zastosowana, to musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, bo ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam wszystkie instrumenty, może poza właśnie tą godziną policyjną. W Sylwestra apelujemy o to, by nie bawić się w gronie dużym, tylko żeby spędzić go w gronie kameralnym. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten Sylwester minął spokojnie – powiedział Morawiecki.