Pierwsze szczepienia na COVID-19 w małopolsce

W niedzielny poranek 27 grudnia 2020 roku w Krakowie jako pierwsza w Małopolsce została  zaszczepiona pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii Szpitala Uniwersyteckiego – Krystyna Matusik.

Ostatnia niedziela roku była przełomowa w całej Polsce w walce z panującą pandemią na całym świecie. To dzisiaj z magazynów Rezerw Wojskowych dostarczono szczepionki dla szpitali na terenie całego kraju.

Pani Krystyna zachęciła wszystkich do skorzystania z możliwości zaszczepienia się. Dodając „To najlepszy sposób, aby uchronić się przed chorobą. Zróbmy to dla siebie i dla innych.” Zwróciła też uwagę na to by słuchać rad ekspertów a nie fałszywych informacji jakie przekazują media.

Jak poinformował dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski, tylko w niedzielę w tej placówce dawkę szczepień przyjmie ok. 100 osób. Sam dyrektor zapewnił, że przyjmie dawkę leku. Wśród pierwszych zaszczepionych będzie również rektor Collegium Medicum UJ profesor Tomasz Grodzicki.

Do Krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala w niedzielę dostarczono 825 dawek szczepionki czyli 165 fiolek. Dyrektor szpitala zapewnia, że w ciągu najbliższych pięciu dni preparat zostanie  podany 825 pacjentom. Aby szczepionka była skuteczna, po upływie trzech tygodni trzeba przyjąć kolejną dawkę.

Z informacji, które przekazała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo, małopolskie szpitale otrzymają łącznie 255 fiolek, czyli 1275 dawek. Preparatami dysponować będą wspomniany Szpital Uniwersytecki oraz m. in. do Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego, Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie, Specjalistycznego Szpital im. E. Szczeklika i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JPII w Nowym Targu, Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Do każdej z tych placówek trafi po 75 dawek (15fiolek).

W pierwszej kolejności zaszczepiony zostanie podmiot medyczny, który jest na pierwszej linii w walce z pandemią tzw grupa „0”. Należą do niej m. in. pracownicy szpitala węzłowego, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych oraz osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.