Bohaterska postawa strażaków z JRG Andrychów wyróżniona przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej!

W czasie uroczystości w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy osobom, które z narażeniem zdrowia i życia ratowały potrzebujących odznaczenia wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Minister Andrzej Dera.
Wśród odznaczonych „Krzyżem Zasługi za Dzielność” znaleźli się strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach mł. kpt. Adrian Homel i st. ogn. Paweł Kobielus, którzy na co dzień pełnią służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Andrychowie. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście oraz rodziny strażaków.

Wyróżnieni strażacy w październiku 2021 roku w miejscowości Nidek odnaleźli i ewakuowali z płonącego budynku mieszkalnego poszkodowaną kobietę. Mieszkanka znajdowała się w jednym z pomieszczeń i ze względu na silne zadymienie oraz odniesione rany oparzeniowe ciała nie mogła samodzielnie opuścić objętego ogniem obiektu. Wymienieni strażacy, w warunkach minimalnej widoczności oraz wysokiej temperatury, weszli do objętego pożarem budynku i po przeszukaniu pomieszczeń, odnaleźli poszkodowaną na łóżku. Natychmiast przystąpili do ewakuacji kobiety, wynosząc ją przez wąską klatkę schodową na zewnątrz. Na podwórku przystąpiono do udzielania jej kwalifikowanej pierwszej pomocy a następnie przekazano ratownikom zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Opracowanie: mł. bryg. Marek Nowak (KP PSP w Wadowicach)